Quick Links

Quick Links

STAFF

Download our full staffing matrix here.

Role Member of staff
Headteacher Matt Silver
Deputy Headteacher Adam Kielczyk
Assistant Headteacher/KS4/Exams Officer Nazya Ghalib
Assistant Headteacher/KS5/Science Krupa Patel
Assistant Headteacher/KS3 Kylee Lyon
Head of Pastoral Care Simon Sackwild
Community Engagement Manager Debbie Stone
KS3 Co-ordinator Emma Coulson (Read/Write Inc Coordinator)  & Mercedes Rodriguez
KS4 Co-ordinator, Attendance & PE Project Lead Ben Murray
KS5 (Sixth Form) Co-ordinator Tim Nguessan
Family Liaison Advisor
& Residential Co-ordinator
Jackie O'Hanlon
HR & Finance Manager Maria Kelly
Office Manager Varsha Mistry
Premises Manager Shaun Deakin
SIMS Manager Catherine Sheridan
Careers Coordinator/ SIMS Support Niral Wadhia
Pastoral Administrator Maria Mather
Receptionist Lata Chouhan
Assistant Caretaker Ciaran Murphy
Local Authority ASD specialist teacher Jane Bevan-Cotton (On secondment)
Head of Computing Matt Evans
Art Project Co-ordinator Jane Blundell
Life Skills Project Co-ordinator Kristin Bayes
Food Technology Project Lead
& Duke of Edinburgh Co-ordinator
Jess Hamilton
PSHE & Well-Being Co-ordinator Mona Tamam
DT Project Lead Thomas Brosnan 
Head of Literacy Paul Walker
Professional Development Co-ordinator/7EK tutor Elizabeth Kosky
Communication lead/7DH tutor Debs Harter
Head of Maths Gerson Sanchez & Domingo Garcia
Performing Arts Teacher Simon Lewis
Sixth Form Lead Learning Support Didi Scalia, Amanda Sarsah, James Griffin,
Alex Mukasa 
Teachers Priya Mehta, Andrea Walmsley, Isla-Mae Bonthrone, Benjamin Davies
Learning Mentors Janet Pedersen, Kokila Patel,
Sheryl Cork & Kelly Green 
Higher Level Teaching Assistant Pat Enderby
Learning Support Assistants Mary O'Keefe, Maria Montero, Deidre Maher, Laura Ball, Chelsea Burt, Cathy George, Diogo Melo, Nicola Danese, Saroj Parmar, Laura Lilienthal, Louis George, Joe Soloman, Amy Young, Cristina Pope, Adam Tedder, Estera Lunga, Gratiela Dorcioman, Paula Cordero, Ridhish Devani, Silvia Casula, Esmira Hasani
Science Technician Pam Hooper
Speech and Language Therapy Lynn O'Connell
Kitchen staff ISS, Tracey Hurley, Margaret Phelan, Francisca Boatin & Malgorzata Kucia
Hearing & Visual Impairment Team Julie Rooney, Jenny Sutch, Sue Epstein, Sylvia Martynow-Carrara & Rachel Prior
Site Supervisor and Therapy Co-ordinator Clare Rulton
Travel Trainer Sejal Barot
1:1 Learning Support Assistants Will Adolphy, Miriam Galvin-Lidayova, David Reeves 
Prospects (Careers) Lorna Adams
Occupational Therapist Pratik Dhage (NWP)
Physiotherapists Alexander Schofiled & Loran Grace (NWP)
Education Psychologist Hugh Watson
Art Therapist Sarah Kitto
Drama Therapist Roni Greenberger