Quick Links

Quick Links

Staff List

Surname

First Name

Position

Responsibilities

Subject Lead

Year Groups Taught

 Teachers

 Ball

Sage

Headteacher

 

 Lyon

Kylee

Assistant Head

KS3

PE, Wellbeing

Yr 7,8,9,10/11 6th form

 Mehta-Diston

Priya

Assistant Head

KS4

Drama, English

Yr 10,11

 Coulson

Emma

Assistant Head

KS5, RWI Coordinator

English

Yr 10, 11, 6th form

 Rodriguez

Mercedes

KS3 Co-ordinator

KS3

Yr 7 Class Teacher

 Murray

Ben

KS4 Co-ordinator

KS4, Behaviour Lead, PE Teacher

PE Project Lead

Yr 8,9,10,11

 Nguessan

Tim

KS5 Co-ordinator

KS5, Sixth form teacher, Asdan

Class Teacher

6th form

 Sackwild

Simon

Head of Student Pastoral Support

Safeguarding. DSL

Maths, R.R

Yr 8,9,10,11

 Stone

Debbie

Community Engagement

Transition for leavers

Science,

Yr 7,11

 Sanchez

Gerson

Subject Lead

Maths

Yr 9 class teacher,

Yr 7,8,9,10,11

 Garcia

Domingo

Subject Lead

Maths/Data

6th form class teacher

Yr 8,9,10,11

 Kearney

Mark

Subject Lead

English

Yr 8 class teacher

Yr 7, 8,9,10,11

 Bonthorne

Isla-Mae

Subject Lead

Science

Yr 9 class teacher

Yr 7,8,9,10,11

 Hamilton

Jess

Subject Lead

Humanities

Yr 8 class teacher

Yr 7,8,9,10,11,6th form

 Lewis

Simon

Subject Lead

Performing Arts

Yr 10/11 class teacher

Yr 8,9,10,11

 Blundell

Jane

Subject Lead

Art and Design

Yr 10/11 class teacher,

Yr 8,9,10,11

 Sarsah

Amanda

Subject Lead

Food Technology

Yr 10/11 class teacher

Yr 8,9,10,11

 Bayes

Kristin

Subject Lead

Life Skills/City and Guilds

Yr 10/11 class teacher

Yr 8,9,10,11

 Tamam

Mona

Subject Lead

PSHE, Wellbeing

Yr 9 class teacher

Yr 7,8,9,10,11

 Evans

Matt

Subject Lead

Computing and Digital Project

Yr 10/11 class teacher,

Yr 7,8,9,10,11

 Morales

Federico

Teacher

Communications

Yr 7 class teacher

Yr 7

 Kosky

Elizabeth

Teacher

6th form class teacher

6th form

 Walmsley

Andrea

Teacher

English

Yr 8 class teacher

Yr 8,9,0,11,6th form

 Cordero

Paula

Teacher

PE

Yr 10/11 class teacher,

Yr 7,8,9,10,11

 Scalia

Didi

Teacher

6th form class teacher

6th form

 James

Griffin

Teacher

6th form class teacher

6th form

 Mukasa

Alex

Teacher

Computing

Yr 8,9,10,11,6th form

 Montero

Maria

Teacher

Wellbeing, Humanities

Yr 7,8,9,10,11

 Bright

Sarah

Teacher

Yr 7 class teacher

Yr7

 Goncalves

Silvia

Teacher

Yr 7 class teacher

Yr 7

 Gray

Kyle

Teacher

World of Work

9,10,11,6th form

Support Staff

 Ali

Humaa

LSA

Year 7

 Krupski

Olga

LSA

Year 7

 Folkes

Cristal

LSA

Year 7

 Evans

Elisa

LSA

Year 7

 Fernandes

Rhea

LSA

Year 7

 Ayton

Keesha

LSA

Year 7

 Ball

Laura

LSA

Year 8

 Lewin

Abigail

LSA

Year 8

 Sardinha

Shania

LSA

Year 8

 Rodrigues

Antonio

LSA

Year 8

 Ting

Leanne

LSA

Year 8

 Maher

Connor

LSA

Year 9

 Casula

Silvia

LSA

Year 9

 Young

Amy

LSA

Year 10/11

 Burt

Chelsea

LSA

Year 10/11

 Lilienthal

Laura

LSA

Year 10/11

 Soloman

Joe

LSA

Year 10/11

 Connerton

Sean

LSA

Year 10/11

 Royo Guillot

Sara

LSA

Year 10/11

 Hassan

Asli

LSA

6th Form

 Shoaib

Zaira

LSA

6th Form

 Barot

Sejal

LSA/Travel Trainer

6th Form

 Hooper

Pam

Science Technician

 

 

 

 1:1 LSA

 Ashun

Quaye

One to One

 

 Baldissarella

Lisiane

One to One

 

 Reeves

David

One to One

 

 Garusinghe

Shashi

One to One

 

 Castro

Diogo

One to One

 

 Patel

Diviya

One to One

 

 Wersani

Hani

One to One

 

 Tedder

Adam

One to One

 

 Oliphant

Jamie

One to One

 

 Tahwu

Nwa

One to One

 

Learning Mentors

 Cork

Sheryl

 Patel

Koki

Wellbeing

 George

Cathy

 Therapy Team

 Rulton

Clare

Therapy Co-ordinator

 O Keeffe

Mary

Therapy Assistant

 Admin Team

 Kelly

Maria

Administration

HR & Finance Manager, PA to the HT

 Mistry

Varsha

Administration

Office/Business Manager

 Mather

Maria

Administration

Pastoral Administrator

 Maher

Deirdre

Administration

Receptionist

SIMS Officer, EfL.

 O Hanlon

Jackie

Administration

Family Liaison & Residential Co-ordinator

 Kaplita

Seweryn

Administration

Digital Learning Support Assistant

 Deakin

Shaun

Administration (Premises)

Premises Manager

 Murphy

Ciaran

Administration (Premises)

Assistant Caretaker

Counselling Team

 Kitto

Sarah

Art Therapist (Tues/Wed/Thur)

 Brosnan

Thomas

Counsellor Thur/Fri

 Jeske

Asia

Counsellor Wed/Fri

External Agency Staff

 Fallon

Patricia

Educational Psychologist

ISS Catering

Kitchen Staff

Hearing/VI Team

Julie Rooney, Jenny Sutch, Sue Epstein, 1:1 Sylvia, Sara

SALT/OT/Physio

Lynne O Connell, Gergo Lakatos, Emily Sheahan, Shazya Hayat, Lynnielle Carino